Choroba Parkinsona dotyka około 0,3% populacji ogólnej, ale już 1,5% osób po 65 roku życia. W Polsce zmaga się z nią około 100 tysięcy pacjentów, a liczba ta wzrasta z roku na rok w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia chory może przez wiele lat zachować sprawność i komfort życia. W zaawansowanym stadium objawy choroby Parkinsona uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Pacjent potrzebuje stałej, praktycznie całodobowej opieki.
Na czym polega choroba Parkinsona?
W przebiegu choroby Parkinsona zwyrodnieniu ulegają struktury mózgu odpowiedzialne za koordynację ruchów mimowolnych i ruchów szybkich. Zanik tzw. komórek dopaminergicznych powoduje takie objawy, jak:
- spowolnienie ruchowe (chory ma problem z podjęciem ruchu, nie jest w stanie działać energicznie, co utrudnia mu wykonywanie wszystkich codziennych czynności),
- drżenie spoczynkowe (ręka czy noga chorego drży w spoczynku, a w zaawansowanym stadium zmian także w ruchu),
- sztywność mięśniowa (chory odczuwa ból podczas określonych ruchów, który z czasem uniemożliwia ich wykonywanie),
- zaburzenia stabilności postawy ciała (chory ma problem z utrzymaniem równowagi, często się przewraca).
W chorobie Parkinsona objawom ruchowym towarzyszą zwykle objawy psychiatryczne – depresja, apatia, zaburzenia lękowe, omamy, urojenia, zaburzenia pamięci. Ponadto chory może cierpieć na zaparcia, częstomocz, nagłe spadki ciśnienia krwi, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia oraz rozmaite dolegliwości bólowe (np. ze strony barku, kręgosłupa).
Czy możliwe jest leczenie choroby Parkinsona?
Choroba Parkinsona rozwija się w wyniku splotu czynników środowiskowych i genetycznych. Jak dotąd nie zostały one rozpoznane na tyle, by możliwa była skuteczna terapia przyczynowa. Znanych jest jednak wiele metod, które pozwalają na złagodzenie objawów choroby Parkinsona i spowolnienie postępu zmian.
Leczenie choroby Parkinsona obejmuje:
- farmakoterapię – pacjent potrzebuje starannie dobranego zestawu leków, ponieważ znoszenie niektórych objawów może nasilać inne; leki trzeba zażywać bardzo regularnie, do końca życia,
- zabiegi neurochirurgiczne – najczęściej implantuje się do mózgu elektrody wspomagające funkcję ośrodka odpowiadającego za utrzymanie postawy ciała i kontrolę funkcji motorycznych niezależnych od woli,
- rehabilitację ruchową – ćwiczenia uwzględniające bezpieczeństwo i możliwości pacjenta wzmacniają mięśnie, służą poprawie równowagi i koordynacji ruchowej oraz ogólnej kondycji organizmu.
Postępowanie w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona
Choć prawidłowo prowadzone leczenie pozwala zahamować postęp choroby Parkinsona, wielu pacjentów dożywa stadium, w którym nie są w stanie poradzić sobie bez opieki. Wówczas spędzają większość czasu na wózku lub w łóżku. Nasilają się u nich także pozaruchowe objawy choroby, które dodatkowo utrudniają funkcjonowanie.
Jak opiekować się osobą z chorobą Parkinsona? Oprócz opieki pielęgnacyjnej chory nadal potrzebuje regularnego podawania leków. Jeszcze większego znaczenia niż we wczesnym stadium choroby nabiera odpowiednie żywienie. Dieta dla pacjenta z Parkinsonem powinna składać się z niewielkich, ale częstych, podawanych o stałych porach posiłków – zasobnych w błonnik, pełnowartościowe białko, z dużą ilością płynów. Jadłospis należy komponować z uwzględnieniem niepożądanych interakcji z lekami.
Rehabilitacja w chorobie Parkinsona niezbędna jest niezależnie od poziomu aktywności pacjenta. Nawet w zaawansowanym stadium choroby ruch zmniejsza dolegliwości bólowe, przeciwdziała powstawaniu odleżyn, zanikom mięśni, zaparciom, poprawia ukrwienie mózgu (ogranicza ryzyko zmian otępiennych), podnosi nastrój. Nie trzeba dodawać, że na ten ostatni niebagatelny wpływ ma dotrzymywane choremu towarzystwo.
Wsparcie dla opiekunów osób z chorobą Parkinsona
Jak widać, opieka nad osobą z chorobą Parkinsona wymaga ogromnego zaangażowania, a i niemałej wiedzy. Bliscy chorego, mimo najlepszych chęci, najczęściej nie są w stanie czuwać przy nim przez całą dobę. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Najbardziej adekwatną pomoc dla rodzin osób chorych na Parkinsona świadczą domy opieki współpracujące z wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną, dietetykami, psychologami. Takim miejscem jest Dom Opieki Ambrozja w Łodzi. Posiadamy odpowiednie zaplecze i ogromne doświadczenie, dzięki któremu możemy wyjść naprzeciw wszystkim potrzebom osób w ciężkim stanie zdrowotnym, a także potrzebom ich bliskich.
Bezpieczna przestrzeń życiowa, skrupulatne przestrzeganie planu leczenia, odpowiednia dieta czy ćwiczenia dla chorych na Parkinsona to standard całodobowego ośrodka. W Domu Opieki Ambrozja przykładamy też ogromną wagę do prawdziwie domowej atmosfery i działań, które podnoszą komfort psychiczny pacjentów, znakomicie przy tym stymulując pracę mózgu. Czas naszych podopiecznych wypełniony jest zajęciami twórczymi, pokazami filmów, spacerami czy zabawami na świeżym powietrzu. Bliscy chorego mogą uczestniczyć w jego życiu, nie dźwigając na sobie całego ciężaru odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo i zdrowie. O to dbamy my!