Choroba Alzheimera to zespół zmian zwyrodnieniowych mózgu, który najczęściej dotyka seniorów. W jej przebiegu dochodzi do obumierania neuronów, co stopniowo obniża zdolności poznawcze chorego, a z czasem uniemożliwia mu samodzielne funkcjonowanie. Z tego powodu Alzheimer nazywany bywa chorobą całej rodziny – dezorganizuje nie tylko życie pacjenta, ale i jego opiekunów. Mimo szczerych chęci bliscy chorego nie zawsze są w stanie udzielać mu pomocy adekwatnej do potrzeb. W takiej sytuacji sami powinni skorzystać ze wsparcia.
Jak przebiega choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera ma charakter postępujący. Początkowo dotknięta nią osoba ma problem z zapamiętywaniem bieżących zdarzeń, co utrudnia jej wykonywanie codziennych czynności. W efekcie chory ma obniżony nastrój. W miarę pogarszania się sprawności umysłowej traci dawne zainteresowania, pewność siebie, wycofuje się z życia społecznego.
Z czasem choroba Alzheimera powoduje zaburzenia zachowania, np. nadaktywność ruchową, wybuchy złości czy nieuzasadnionej wesołości. Charakterystyczne dla tego etapu są też zaburzenia apetytu oraz rytmu snu i czuwania. U chorego mogą występować omamy i urojenia. Może też przestać rozpoznawać członków swojej rodziny, jednocześnie coraz bardziej potrzebując ich pomocy przy takich codziennych czynnościach, jak ubieranie się, jedzenie, kąpiel.
W późnym stadium choroby do wyżej wymienionych objawów dołączają zaburzenia dotyczące funkcji mięśni, co może oznaczać problemy z poruszaniem się, ale też nietrzymanie moczu i stolca. W końcu chory przestaje wstawać z łóżka, traci kontrolę nad własnym ciałem i zdolność komunikacji z otoczeniem.
Na czym polega leczenie choroby Alzheimera?
Alzheimer to choroba przewlekła (trwa 8-20 lat) i nieuleczalna. Terapia ma charakter objawowy – nie znosi przyczyn schorzenia, a jedynie hamuje jego rozwój i łagodzi symptomy. Pacjent musi do końca życia zażywać leki i pozostawać pod opieką lekarską, a w miarę postępu zmian wymaga coraz większego zaangażowania opiekunów.
Osoba z Alzheimerem potrzebuje jak najczęstszej stymulacji intelektualnej – odpowiednich do możliwości zajęć, które będą treningiem dla mózgu, ułatwią zachowanie wspomnień i radzenie sobie z codziennymi czynnościami. Pacjentowi dobrze służą też regularne kontakty społeczne, aktywność ruchowa i prawidłowa dieta. Poprawiają sprawność funkcji poznawczych, kondycję fizyczną i psychiczne samopoczucie.
Choremu należy zapewnić bezpieczne, funkcjonalne otoczenie (może to oznaczać np. przemeblowanie mieszkania, wymianę kuchenki, remont łazienki itd.) oraz regularny plan dnia. Powtarzalność codziennych czynności ułatwia orientację w czasie i przestrzeni, pozwala zachować spokój i poczucie bezpieczeństwa. W zaawansowanym stadium choroby opieka nad seniorem z Alzheimerem oznacza regularną pielęgnację, karmienie, podawanie leków, czyli codzienne wsparcie przez praktycznie całą dobę.
Istotnym elementem opieki nad osobą starszą z Alzheimerem jest cierpliwość i wyrozumiałość. Nerwowość czy pretensja opiekuna w obliczu spowodowanych chorobą zachowań nie zostaną przez seniora właściwie odczytane i mogą źle wpłynąć na jego funkcjonowanie.
Jak możemy pomóc w opiece nad seniorem z Alzheimerem?
Opieka dla seniora z demencją to wyzwanie, które może przekroczyć możliwości najbardziej oddanych członków rodziny – zarówno współmałżonka czy rodzeństwa, którzy z racji wieku mają własne problemy zdrowotne, jak i dzieci, na których ciąży wiele innych zobowiązań (rodzinnych, zawodowych). Co więcej, każdy potrzebuje czasem odpoczynku, choćby po to, by mieć siłę dźwigać wyzwania, jakie wiążą się z opieką nad chorym z Alzheimerem. Dlatego warto, a wręcz należy skorzystać z pomocy.
Spośród różnych dostępnych możliwości najlepszą opcją – bo skuteczną, bezpieczną dla pacjenta i w ostatecznym rozrachunku najtańszą – jest wsparcie profesjonalnego ośrodka. W Łodzi opiekę nad chorymi Alzheimerem sprawuje między innymi Dom Opieki Ambrozja. Jesteśmy zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym, a zarazem placówką medyczną, dzięki czemu możemy zaspokoić wszystkie wyżej wymienione potrzeby seniora. Zapewniamy:
- komfortowe i bezpieczne warunki mieszkaniowe,
- stałą opiekę pielęgnacyjną i lekową,
- opiekę lekarza, psychologa i dietetyka,
- terapię zajęciową i rehabilitację ruchową,
- serdeczne towarzystwo innych pacjentów,
- troskę i życzliwość znakomicie przygotowanych do swojej roli opiekunów,
- możliwość codziennych odwiedzin rodziny.
Opiekę nad chorymi z Alzheimerem świadczymy długoterminowo. Możemy też zaopiekować się Państwa bliskimi czasowo – kiedy znajdziecie się w trudnej sytuacji wymagającej skupienia na innych sprawach lub gdy po prostu będziecie potrzebowali urlopu.